om academy

କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ : ଦିଲ୍ଲୀର ୯ଟି ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଜେଲ କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଅନୁମତି ମାଗିଲା

ନୂଆଦି‌ଲ୍ଲୀ : ପଞ୍ଜାବରୁ ଆସିଥିବା କୃଷକଙ୍କ କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ଦୂର କରି କୃଷକମାନେ ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା ପୋଲିସ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଜେଲ୍‌ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନିଆଯାଇଛି ।

ସହରର ନଅ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଜେଲରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ମାଗିଛି । ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ, ତେବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଅଣାଯାଇପାରିବ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପଞ୍ଜାବର କୃଷକମାନେ ହରିୟାଣା ଦେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଛନ୍ତି । ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୃଷକମାନେ ପାନିପାଟରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦୂର ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମା ନିକଟରେ ଅଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ସିନ୍ଦୂର ସୀମାରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ପୋଲିସ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନେ ଫେରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ରାମଲିଲା ମଇଦାନ ଜନ୍ତର ମନ୍‌ନ୍ତରକୁ ଯିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଡିସେମ୍ବର ୩ ରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଡାକିଛନ୍ତି । ତେବେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

କୃଷକଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ସୀମାରେ ଜାମ୍‌ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଡିରେ ତଲାସ‌ ଚାଲିଛି । କୃଷକମାନେ ଗାଡିରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳରେ ଆସିପାରନ୍ତି ବୋଲି ପୋଲିସ ଭୟ କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ପୋଲିସ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଛି ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

1 × three =