om academy

ପୃଥିବୀକୁ ଜଳ ଆସିଲା କେଉଁଠୁ : ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ରହସ୍ୟ

jsm

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ୭୧ ପ୍ରତିଶତ ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏହାର ୯୬.୫ ଜଳ ସମୁଦ୍ରରେ ଅଛି । ପୃଥିବୀକୁ ଏତେ ଜଳ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା, ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଏହା ମଣିଷ ପାଇଁ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଆସିଛି । ଏହି ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି । ଏହି ପରଦା ହଟିଛି ଏବେ । ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପୃଥିବୀରେ ପଡୁଥିବା ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ପୃଥିବୀକୁ ଜଳ ଆଣିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ‌ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କୋଟି କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଖସିଯାଇଥିବା ଅନେକ ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ଗବେଷଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ‌ଙ୍କ ଭିତରେ ଜଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜଳ ଉପରେ ଏହି ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଷୟରେ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍‌ଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ, ପାଣି ପୃଥିବୀକୁ ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଆସିଥାଏ । ସେହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ଏକ ବିଶାଳ ସୌର ମଣ୍‌ଣ୍ଡଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା । ତଥାପି, ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାବୀକୁ ଠିକ୍ କରି ପାରୁନାହାଁନ୍ତି, କାରଣ ପୃଥିବୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ କୋଟି କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୃଥିବୀରେ ପଡ଼ିଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହି ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ଭିତରେ ପାଣି ମିଳିଲା ନାହିଁ । ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଦାବୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଧାର ମିଳିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ଅବଶ୍ୟ, ଗତ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପଡିଥିବା କାର୍ବନମୟ କାଣ୍ଡ୍ରାଇଟ୍ ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ଆଧାରରେ ଏକ ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଖୁସି ଦେଇଛି । ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୪.୫ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ସୋଲାର ପ୍ରଣାଳୀ ବିକାଶିତ ହେଉଥିଲା । ଏହି ଉଲ୍‌କା ପି‌ଣ୍ଡ ଗୁଡିକ ସେହି ସମୟରେ ଏକ ବିରାଟ ଛୋଟ ତାରାର ଅଂଶ ଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.