pakka

ବିହାର ନିର୍ବାଚନର ‘କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର’ରେ ଚାଲିଛି ରାଜନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗର ‘ମହାଭାରତ’

ରାଂଚି : ବିହାର ନିର୍ବାଚନର ‘କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର’ରେ ରାଜନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗର ‘ମହାଭାରତ’ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚାକିରୀ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ମଞ୍ଚ ସର୍‌ଗରମ୍‌ ହୋଇଉଠିଛି । ନିର୍ବାଚନୀ ହା‌ୱା ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ‘ଜଙ୍ଗଲ ରାଜ୍‌ର ଯୁବରାଜ’ ଜୁମଲା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାର ସ୍ଲୋଗାନ୍‌‌ରେ ମାତିଛ‌ନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଶାସକ ଶିବିରର ଉଦ୍ୟମ ବି ଜୋର୍‌ ଧରିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୯୪ ଟି ସିଟ୍ ବିଷୟରେ; ଯାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହ ଜଡିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡରେ ଭୋଟ୍ ଦିଆଯିବ । ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ୯୪ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ଟି ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ (ଏନଡିଏ) ଏବଂ ୪୧ ଟି ‘ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସ’ର କବ୍‌ଜାରେ ରହିଛି ।

ଜାଣି ରଖିବା ଉଚିତ ହେବ ଯେ, ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​(୨୦୧୫) ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି), ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ (ଜେଡିୟୁ) ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ‘ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସ’ ୯୪ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ଟି ସିଟ୍ ଜିତି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଏଥର ବିଜେପି ଜେଡିୟୁ ସହିତ ଅଛି ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କ ଏହି ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ‘ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସ’ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ।

ମତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଆରଜେଡି ୫୬ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ବିଜେପି ୪୬, ଜେଡିୟୁ ୪୩ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୨୪ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ବାମ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌ଏଲ୍‌)ର ୬ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ସିପିଆଇ(କେ)ର ୪ ଏବଂ ସିପିଏମ୍‌ର ୪ ଜଣ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

eighteen − 15 =