pakka

ଭାରତ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନରେ ରହିଥିବା ୧୮ ଅପରାଧୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଜି ପାକିସ୍ତାନରେ ରହିଥିବା ପଳାତକ ଆତଙ୍କବାଦୀ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୧୯୯୩ ମୁମ୍ବାଇ କ୍ରମିକ ବିସ୍ଫୋରଣ, ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦୧୯ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ, ୨୦୧୬ ପଠାନକୋଟ ଆଇଏଏଫ ବେସ ଆକ୍ରମଣ, ୧୯୯୯ ଆଇସି -୮୧୪ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଅପହରଣ, ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ବେଆଇନ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପ ନିବାରଣ ଆଇନ (ଟଇଚଇ) ଅନୁଯାୟୀ ‘ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆତଙ୍କବାଦୀ’ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଆଇଏସଆଇ)ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାଜିଦ ମୀର ରହିଛି । ତଦାରଖ ଅନୁସାରେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଇଚଇ ଅଧୀନରେ ସହଜରେ ଜବତ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ (ଏଚଏମ) ନେତା ସୟଦ ସଲାହୁଦ୍ଦିନ, ଲସ୍‌ସ୍କର-ଏ-ତାଇବା ମୁଖ୍ୟ ହାଫିଜ ସଇଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଅବଦୁର ରହମାନ ମକ୍କି, ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ମୁଖ୍ୟ ମୋଲାନା ମାସୁଦ ଅଜହରର ଭାଇ ଅବଦୁଲ ରଉଫ ଅସଗର, ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ରିୟାଜ ଭାଟକାଲ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଇକବାଲ ଭାଟକଲ ଏବଂ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲ୍ଡ ଡନ୍ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କ ‘ଡାହାଣ ହାତ’ ଛୋଟା ଶକିଲ୍ ଏବଂ ଡି କମ୍ପାନୀରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଗର ମେମନ୍ ଏବଂ ଜାଭେଦ୍ ଚିକନା ଅଛନ୍ତି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ମାସୁଦ ଅଜହର, ହାଫିଜ ସଇଦ, ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ଏବଂ ଜାକି-ଉର-ରେହମାନ ଲଖବୀଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜଷ୍ଟିସ ଗୁରୁପାଟବନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଶିଖର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ୯ ଜଣ ଖଲିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଜି ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ନେତୃତ୍ୱରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ରେ ବେଆଇନ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପ (ପ୍ରତିରୋଧ) ଅଧିନିୟମ ୧୯୬୭ ରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଥିଲା । ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରତି ଶୂନ୍ୟ ସହନଶୀଳତା ନୀତି ଆପଣାଇ ଆଜି ମୋଦୀ ସରକାର ଆହୁରି ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 × 2 =