ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟରୁ ଚାଲିଗଲା ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କ : ଜାଣି ପାରିଲା ନାହିିଁ ନାସା

ୱାଶିଂଟନ୍ : ଏକ ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କ ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଏବଂ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ସଚେତନ ନଥିଲେ । ଏହି ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କ ପୃଥିବୀଠାରୁ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ୨୦୨୦ଭିଟି୪ ନାମକ ଏହି ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କ ଗତ୧୩ ନଭେମ୍ବରରେ ପୃଥିବୀ ନିକଟତର ହୋଇ ୨୫୦ ମାଇଲ କିମ୍ବା ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା ବେଳେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ । ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଟେରେଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍-ଇଫେକ୍ଟ ଲଷ୍ଟ ଆଲର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ (ଏଟିଏଲ୍‌ଏଏସ୍‌) ଯେତେବେଳେ ଏହା ପୃଥିବୀ ନିକଟରୁ ବାହାରିଲା ସେତେବେଳେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯାହାକୁ ‘ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ସ୍ପଟ୍’ କୁହାଯାଏ ଅର୍ଥାତ ଏହି ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କଟି ସୂର୍ୟ୍ୟ ଦିଗରୁ ଆସିଥିଲା । ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କ ପୃଥିବୀର ଏତେ ନିକଟତର ଥିଲା ଯେ ପୃଥିବୀର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଏହାର କକ୍ଷପଥକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା । ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଟନି ଡନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିକଟରେ ଆବିଷ୍କୃତ A10sHcN ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଯାଇଥିଲା । ଡନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଜ୍ୟୋତି‌ଷ୍କଟି ପୃଥିବୀକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଥର ଅତିକ୍ରମ କରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

8 + four =