om academy

ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ

ଇସଲାମାବାଦ : ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀରକୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି । ପିଓକେକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ କାଶ୍ମୀରରୁ ନିଜର ସାମରିକ ଅବରୋଧକୁ ଶେଷ କରିବା ସହ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଧିକାର ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ । କିନ୍ତୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଭାରତକୁ ସାମରିକ ଅବରୋଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବାର ଅଧିକାର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ । ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଉପମହାଦେଶରେ ଶାନ୍ତିର ସର୍ବାଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମୁଁ ଭାରତକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲି । ଏଥି ସହ ଭାରତୀୟ ନେତୃତ୍ୱମାନ‌ଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ, ଯଦି ସେମାନେ ଶାନ୍ତି ଦିଗରେ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଉଠା‌ନ୍ତି ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଦୁଇ ପାଦ ଉଠାଇବ । ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାନ୍ତି ଆଡକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତ କାଶ୍ମୀରକୁ ଦଖଲ କରି ଅନ୍ୟାୟର ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାଶ୍ମୀରକୁ ସେନାବାହିନୀରେ ଭାରତ ଅବରୋଧ କରିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାୟ ବିଷୟରେ ମୁଁ ବି‌ଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖକୁ ବାର‌ମ୍ବାର ଆଣିବି । କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ଇମ୍ରାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗର ଆଣିଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସେ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

17 − 4 =