om academy

ଇଥିଓପିଆର ସୁରି ଜନଜାତିର କିଛି ଜାଣିବା କଥା : ବିବାହ ପାଇଁ ହୁଏ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଝିଅମାନେ ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗି ସୁନ୍ଦରୀ ହୁଅନ୍ତି

jsm

ଇଥିଓପିଆ : ଆଫ୍ରିକାର ଇଥିଓପିଆରେ ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ଜନଜାତି ବସବାସ କରନ୍ତି । ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖୁଙ୍କାର ମୁର୍ସି ଜନଜାତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସୁରି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଯେଉଁଠାରେ ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟର ସମୀକରଣ ଜଗତର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ । ବିବାହ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ବୀରତ୍ୱର ପରିଚୟ ଦେବାକୁ ପଡେ଼, ଯେଉଁଥିରେ ଜୀବନ ହଜିଗଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଦଃଖ ନଥାଏ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ ଜିଓଫିଜିସିଷ୍ଟ ରତ୍‌ନେଶ ପାଣ୍ଡେ ଇଥିଓପିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ରହୁଥିବା ଏକ ଛୋଟ ଜନଜାତି ସୁରିଙ୍କ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ରତ୍‌ନେଶ ୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆଫ୍ରିକାର ତାଞ୍ଜାନିଆରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ୩୫ଟି ଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ଓମୋ ଉପତ୍ୟକାର ବେଂଚ ମାଜି ଅଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ କାମ ହେଉଛି ପଶୁ ଚରାଇବା । ସେମାନଙ୍କର ୨୦,୦୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟା ରହିଛି ଏବଂ ନିଲୋ-ସାହାରନ ଭାଷାରେ ସେମାନେ କଥା ହୁଅନ୍ତି । ସୁରି ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାପନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ । ଆଦିବାସୀ ସଂପ୍ରଦାୟର ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଇବା, ପିଇବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଭିନ୍ନତା ରହିଛି ।

ଇଥିଓପିଆ ହେଉଛି ଏକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ ଲକ୍‌ ଦେଶ, ଯାହା ଆଫ୍ରିକାର ‘ଶୃଙ୍ଗ’ରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ସଂଘୀୟ ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ଇଥିଓପିଆ ଜଣାଶୁଣା । ଏହି ଶୃଙ୍ଗ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଉପଦ୍ୱୀପ ଅଟେ । ଏହା ଆରବ ସାଗରରେ ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଛି ଏବଂ ଆଡେନ୍‌ ଗଲ୍ଫର ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅବସ୍ଥିତ । ମାନଚିତ୍ରରେ ଏହାର ଆକୃତି ଏକ ଶିଙ୍ଗ ପରି ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଏହି ନାମ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ଆଫ୍ରିକୀୟ ମହାଦେଶର ପୂର୍ବତମ ବିସ୍ତାର । ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ଏହାକୁ ବିଲାଦ ଅଲ୍‌ ବାରବର କୁହାଯାଉଥିଲା । ଇରିଟ୍ରିଆ, ଜିବୁଟି, ଇଥିଓପିଆ ଏବଂ ସୋମାଲିଆ ଭଳି ଦେଶ ଆଫ୍ରିକାର ଶିଂଘ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହାର କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦,୦୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦.୦୨ କୋଟି ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତ । ଆଫ୍ରିକାର ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ ଏବଂ ଏଥିରେ ୮୫.୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତ । କ୍ଷେତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଆଫ୍ରିକାର ଏହା ଦଶମ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ, ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଆଡିସ୍‌ ଆବାବା । ଇଥିଓପିଆ ସୁଦାନରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ, ଇରିଟ୍ରିଆରୁ ଦକ୍ଷିଣ, ଜିବୁଟି ଏବଂ ସୋମାଲିଆ, ପଶ୍ଚିମ କେନିଆ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନ ଠାରୁ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ ଭୂମିହୀନ ଦେଶ ।

ସୁରି ଜନଜାତିର ଅନ୍ୟ ଜନଜାତିଙ୍କ ପରି ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଏଠାରେ ବିବାହ କରିବାର ଉପାୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟଜନକ । ସୁରି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ଅତି ପ୍ରଶସ୍ତ ଓଠକୁ ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତ । ଏପରିକି ସୁରି ଜନଜାତିର ଅନନ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଝିଅମାନେ ଯୌବନାବସ୍ଥାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର ତଳ ମାଢ଼ିର ଦୁଇଟି ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆ ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଓଠ କାଟି କଣା କରି ଦିଆଯାଏ । ଏହା ପରେ ୧୬ ଇଂଚ ଚଉଡା କଠିନ କାଠ କିମ୍ବା ମାଟିର ଖଣ୍ଡ ସେମାନଙ୍କ ଓଠରେ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ସମୟ ସହିତ, ଏହି ଡିସ୍କର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଓଷ୍ଠ ବଡ଼ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାନ୍ତ । ମହିଳାଙ୍କ ଓଠରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଥାଳିର ଆକାର ଯେତେ ବଡ, ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଯୌତୁକରେ ସେତେ ଅଧିକ ଗାଈ ମିଳିବ । ଏକ ଛୋଟ ପ୍ଲେଟ ଥିବା ଝିଅର ବାପାକୁ ସାଧାରଣତଃ ୪୦ ଗାଈ ମିଳିଥାଏ ଓ ବଡ଼ ପ୍ଲେଟ୍‌ ଥିବା ଝିଅର ବାପାକୁ ୬୦ ଗାଈ ମିଳିଥାଏ ।

ସୁରି ଜନଜାତିର ପୁଅମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସହଜ କାମ ନୁହେଁ । ପୁଅମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଲଢେ଼ଇ କରିବାକୁ ପଡେ଼ ଓ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାରରେ ନବବଧୂ ମିଳେ । ବିବାହ କରିବାର ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟଜନକ । ପତ୍ନୀ ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସଂଗ୍ରାମ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ପରମ୍ପରାର ନାମ ଡୋଙ୍ଗା, ଯେଉଁଥିରେ ପରିବାରର ଦୁଇ ପୁଅ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା କରନ୍ତି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ବେଳେବେଳେ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ତଥାପି, ଏହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପରମ୍ପରକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡେ଼ । ଏହି ପୁଅମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ସେମାନେ ବିନା ପୋଷାକରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ବାଡ଼ି ସାହାଯ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଓହ୍ଲାଇ ପରସ୍ପରକୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛଘୁଂଚା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏହି ଜନଜାତିର ଯୁବକମାନେ ପତ୍ନୀ ପାଇବା ପାଇଁ ପଶୁମାନଙ୍କର ରକ୍ତ ପିଅନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ରକ୍ତ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ତେବେ, ଡୋଙ୍ଗା ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ପଶୁ ରକ୍ତ ପିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହା ବିଶେଷ ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ୧୯୯୪ ରେ ଏହି ଡୋଙ୍ଗା ପରମ୍ପରାକୁ ଇଥିଓପିଆ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିବାଦ ସମୟରେ ଅନେକ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ପୁନଃଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯାଇଛି । ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସାଥୀ ଭାବରେ ବାଛି ପାରିବେ । ପୁରୁଷ ଚୟନ କରି, ସେ ତାଙ୍କ ମନ ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ପାରନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.