pakka

ଭାରତରେ ‘ଲଭ୍ ଜେହାଦ୍’ : ଧାର୍ମିକ କୁସଂସ୍କାର ବିରୋଧରେ ବିପ୍ଳବ ଆଉ କେବେ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ ଏବେ ବି ‘ଲଭ୍‌ ଜେହାଦ୍‌’ ଭଳି କୁସଂ‌ସ୍କାର ଚାଲିଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟ‌ନ୍ତ ପରିତାପର ବିଷୟ । ସତରେ ଯେମିତି ସମାଜକୁ ପକ୍ଷାଘାତ ହୋଇଯାଇଛି । ଯଦି ଏଭଳି ଧାର୍ମିକ କୁସଂସ୍କାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ ନହୁଏ, ହୁଏତ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ସମୟ କାହାକୁ ବି କ୍ଷମା ଦେଇ ନପାରେ ।

ସବୁଠାର ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ଲାସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଘଟଣାର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥାନ୍‌ନ୍ତି, ଲଭ୍ ଜେହାଦ୍ ନାମରେ ଏପରି ନୀରବତା ଅବଲ‌ମ୍ବନ କରି‌ନ୍ତି, ଯେପରି ସେମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜଳ ଖୋଜିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଭାରତର କନ୍ୟା ସମୁଦାୟ କିପରି ନ୍ୟାୟ ପାଇବ ?

ନିଜ ଗାରିମାର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନକାରୀଙ୍କ ସ୍ୱର କେବଳ ମୁହଁରେ ଝଲସି ଉଠୁଛି ଆଜି ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ । ଆଜି ଦେଶକୁ ନଜର ରଖି ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଭାରତୀୟ ଝିଅର ଅପରାଧ କ’ଣ ? ଧର୍ମର ସୁରକ୍ଷା କରିବା ଅପରାଧ କି ? ପ୍ରେମ ଜେହାଦ୍ ନାମରେ ଭାରତରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ସମୟରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ବାଲାବର୍ଗରେ ଭାରତର ଝିଅ ନିକିତା ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲେ । ଯଦି ସେମାନେ ଜେହାଦୀମାନଙ୍କର ଘୃଣ୍ୟ ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଜେହାଦ୍ ନାମରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଗୁଳି କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ହେଉଛି ଧାର୍ମିକ କୁସଂସ୍କାର ।

ଏଭଳି ଧାର୍ମିକ କୁସଂସ୍କାର ବିରୋଧରେ ଫ୍ରାନ୍ସ କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ରେଡିକାଲ୍ ବିରୋଧରେ ଫ୍ରାନ୍ସ କଠୋର କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ଶିକ୍ଷକ ସାମୁଏଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇସଲାମିକ ଏଜେଣ୍ଡା ଚଳାଉଥିବା ଏହି ମସଜିଦ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧୨୦ ଟି ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସଂଗଠନ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଛି । ୨୧୩ ରୁ ଅଧିକ ରେଡିକାଲ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ଦେଶ ବାହାରକୁ ନିଆଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜବରଦଖଲକାରୀ, ଅଂଧ ଧାର୍ମିକମାନେ ପ୍ରେମ ଜେହାଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ‘ବିପ୍ଳବ’ର ମଶାଲ ଉଠାଇବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ପ୍ର‌ଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଧାର୍ମିକ କୁସଂସ୍କାର ବିରୋଧରେ ବିପ୍ଳବ ଆଉ କେବେ ?

Leave A Reply

Your email address will not be published.

13 + 20 =