om academy

ଆଜି ବି ଭାରତର ଏହି ସ୍ଥାନ ରହସ୍ୟରେ : ବ୍ରିଟିଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଶାସନ କରିପାରି ନଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ଭାରତକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିଥିଲା । ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟର କଥା ଯେ, ଆମ ଦେଶର ଏପରି ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି ଯାହାକୁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ କଦାପି ଦଖଲ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଭାରତର ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଅବସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର ସେଣ୍ଟିନେଲ ଦ୍ୱୀପ ଏକ ସ୍ଥାନ, ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ କରି ପାରିଲେନାହିିଁ । ତାଙ୍କ ରାଜ୍‌ ସେଠାରେ କାମ କରି ନଥିଲେ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ମିଶନାରୀ ଜନ୍ ଆଲେନ୍ ଚାଉଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଆଦିବାସୀମାନେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ମିଶନାରୀଙ୍କ ଭୟାନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସେଠାରେ ଥିବା ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟକୁ ପୁଣି ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଜନ୍ ଆଲେନ୍ ଚାଉ ୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ର ରାତିରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଜନ୍ ଆଲେନ୍ ଚାଉଙ୍କ ମୃତଦେହ ଆଣିବାକୁ ପୋଲିସ ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ହାତରେ ତୀର ଓ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖି ପୋଲିସ ଡରି ଯାଇଥିଲା ।
ପ୍ରକୃତରେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ହାତରେ ଧନୁ ଓ ତୀର ଦେଖି ସେମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥିଲେ । ବାଇନାକୁଲାର୍‌ରୁ ଦେଖିଲେ । ସେଠାରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ, ଆଦିବାସୀମାନେ ତୀର ଧରି ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୋଲିସ ସେହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ସାହସ କରି ନଥିଲା । ଜାରୱା ଏବଂ ସେଣ୍ଟାଇନାଲି ନାମକ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରଜାତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରନ୍ତି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ସାହସିକ ବ୍ରିଟିଶ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହାର ମାନିଥିଲା । ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଭୟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସେଇ ଆଦିବାସୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍‌ଙ୍କ ସହ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ସାହସ କରିନଥିଲେ । ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ଶାସନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦାସତ୍ୱର ଶୃଙ୍ଖଳା ବାନ୍ଧି ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଭାରତର ଅଂଶ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଅନେକ ଥର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠୁର ବୋଲି ଭାବି ସେମାନଙ୍କ ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଉପଦେଷ୍ଟାମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଏହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍‌ଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ତତ୍କାଳୀନ ବ୍ରିଟିଶ ଅଧିକାରୀ ପୋର୍ଟମ୍ୟାନ୍ ୧୮୯୯ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଏମାନଙ୍କର ନିଷ୍ଠୁରତା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ।

ତତ୍କାଳୀନ ବ୍ରିଟିଶ ଅଧିକାରୀ ପୋର୍ଟମ୍ୟାନ୍ (ଏମ୍ ଭି ପୋର୍ଟମ୍ୟାନ୍) ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଆଣ୍ଡାମାନୀୟମାନଙ୍କ ସହ ଆମର ସମ୍ପର୍କର ଇତିହାସ’ରେ ସେଠାରେ ଘଟିଥିବା କିଛି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଉଗ୍ରବାଦୀ ପୋଲ ମଧ୍ୟରେ ଇଂରାଜୀ ଶାସନ ନୀତି କିପରି ଛିଡା ହୋଇଥିଲା ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮୯୬ ରେ ଜାରୱା ବଂଶର ତିନୋଟି ବିପଜ୍ଜନକ ଆଦିବାସୀ ଦଳ ଆଣ୍ଡାମାନ ଜଙ୍ଗଲରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ କଏଦୀଙ୍କୁ ବର୍ବର ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

one + four =