pakka

ନିଜ ଜାଲରେ ନିଜେ ଫଶିଲା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ : ଚୀନ୍ ମାନିଲା, ଭୁଟାନ ମାଟିରେ ଏକ ନୂତନ ଗ୍ରାମ ସ୍ଥାପନ କରିଛି

dayanand

ବେଜିଂ : ଚୀନ୍‌ର ଅଫିସିଆଲ୍ ସାଇରନ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ନିଜ ଜାଲରେ ନିଜେ ଫଶିଛି । ହଠାତ୍ ଅନୁମାନ କରିଛି ଯେ, ଚୀନ୍ ଭୁଟାନର ଜମି ଦଖଲ କରି ପାଙ୍ଗଡା ଗ୍ରାମ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ସୋମବାର ଦିନ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଦାବୀ କରିଛି ଯେ, ଭୁଟାନ ସୀମା ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ପାଙ୍ଗଡା ଗ୍ରାମ ଚୀନ୍ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଚିତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭୁଟାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଗାଁର ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି ଯେ, ପାଙ୍ଗଡା ଗ୍ରାମକୁ ନୂତନ ଭାବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଭୁଟାନ ସୀମାର ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଗ୍ରାମ ସ୍ଥାପନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଡୋକଲାମ ମାଳଭୂମିର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ୯ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ଥିବା ଭୁଟାନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏହି ଗ୍ରାମ ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ ।

ସର୍ବସାଧାରଣ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ତିବ୍ଦତର ୟାଡୋଙ୍ଗ କାଉଣ୍ଟି ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଶ୍ୟାଙ୍ଗଡୁଇ ଗାଁର ୨୭ ଘରୁ ୧୨୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପାଙ୍ଗଡା ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଗାଁ କାଉଣ୍ଟି ଠାରୁ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବର୍ଗ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କକ୍ଷ, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଦୋକାନ ବଜାର ଏବଂ ପୋଲିସ କୋଠରୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

seventeen − one =