pakka

ଭାରତର ବନ୍ଧୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ଦେଲା ଜୋର୍‌ ଝଟ୍‌କା : ମିରାଜ ଜେଟ ଜାହାଜକୁ ନବୀକରଣ କରିବ ନାହିଁ

ପ୍ୟାରିସ୍ : ଭାରତର ବନ୍ଧୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଜୋର୍‌ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ମିରାଜ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଅଗସ୍ତା ୯୦ ବି ଶ୍ରେଣୀର ଜାହାଜକୁ ନବୀକରଣ ନକରିବାକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଭବିଷ୍ୟ‌ତ୍‌‌ବକ୍ତା କାର୍ଟୁନ୍‌ ବିବାଦରେ ତୁର୍କୀର ଆଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସମାଲୋଚନାରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଧର୍ମକୁ ପରିହାସ କରିବା ଆଧାରରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ‌ଙ୍କୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଉଡ଼ାଉଥିବା ରାଫେଲ ଜେଟ କତାରକୁ କହିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୂଳର ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଫ୍ରାନ୍ସ ଆଶଂକା କରୁଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟେକ୍ନିସିଆନମାନେ ରାଫେଲ ବିଷୟରେ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲିକ କରିପାରନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ରାଫେଲ ଜେଟ କିଣିଛି । ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚାଇନାକୁ ସାମରିକ ସୂଚନା ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କୁଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରି ସାରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଶରଣାର୍ଥୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅତି କଠୋର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ କେବଳ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

fourteen + eight =