କରୋନା ଟୀକା : ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ତାଲିକାରେ କେଉଁମାନେ ରହିବେ ଜାଣ‌ନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେବା ମାତ୍ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ କିଛି ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ କହିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ କିଏ ଟୀକା ପାଇବ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ପରାମର୍ଶ ଆଧାରରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସରକାର ଚାରୋଟି ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଚାରୋଟି ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ କିଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ରହିବେ, ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ।
ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଟୀକାକୁ ଅଧିକ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନରେ ପ୍ରାଥମିକତା କରୋନା ରୋଗୀ, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ନିୟୋଜିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ । ଟୀକା ମୂଲ୍ୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ମୋଦୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବା ସହ ଟୀକା ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଗୋଷ୍ଠୀ ହେଉଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମୀ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛ‌ନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ସଂଗ୍ରାମ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରାମେଡିକ୍, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସହାୟତା କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ । ଯେହେତୁ ସେମାନେ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଅଧିକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବାର ଆଶଂକା ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅଧିକାର ରହିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

14 + seven =