om academy

୨୦ଟି ଟିପ୍ସ ଅନୁସରଣ କର‌ନ୍ତୁ : ଦିନସାରା ରୁହନ୍ତୁ ଏକ୍‌ଟିଭ୍‌

ଯଦି ଆପଣ ଅତିରିକ୍ତ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ଦିନସାରା ସକ୍ରିୟ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଦିନସାରା ଏହି ୨୦ ଟି ଟିପ୍ସ ମନେରଖନ୍ତୁ । ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଛୋଟ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାଉଁ ଏବଂ ଅନେକ ଜିନିଷ ଖାଇଥାଉ, ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ । ଆସନ୍ତୁ, ୨୦ଟି ଟିପ୍ସ ଅନୁସରଣ କରି ଦିନସାରା ଏକ୍‌ଟିଭ୍‌ ଓ ଫିଟ୍‌ ରହିବା ।

୧. ଦୈନିକ ଯଥେଷ୍ଟ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀ ମୁକ୍ତ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ।

୨. ସକାଳେ ଜଳଖିଆ ଖାଆନ୍ତୁ । ଜଳଖିଆ ନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ।

୩. ରାତିରେ ଖାଦ୍ୟ ନେବା ବେଳେ ଟିକେ ହାଲୁକା ପସ‌ନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

୪. ଦିନସାରା କିଛି ଖାଇବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ, ଭୋଜନ ମଧ୍ୟରେ ଲମ୍ବା ବ୍ୟବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍‌ମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ବି ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ ।

୫. ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

୬. ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ।

୭. ଖାଇବା ସମୟରେ ନାଲି, ସବୁଜ କମଳା ରଙ୍ଗର ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ । ତିନୋଟି ସଂଖ୍ୟାର ଏହି ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟରେ ଗାଜର, କମଳା ଏବଂ ସବୁଜ ପନିପରିବା ପରି ଏହି ରଙ୍ଗର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

୮. ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣର ପରିମାଣକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ।

୯. ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ସୁପ୍‌ ନେବା ଉଚିତ୍ ।

୧୦. କ୍ୟାଲୋରୀ ଗଣନାକୁ ବାଦ୍ ଦେଇ କେବଳ ପୁଷ୍ଟିକର ସନ୍ତୁଳନ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

୧୧. ଖାଦ୍ୟର ଏକ ରେକର୍ଡ ରଖନ୍ତୁ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ରେକର୍ଡ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଯେପରିକି ଆପଣ କେତେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ କେତେ ପାଣି ପିଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ଆପ୍ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଡାଏରୀ ତିଆରି କରିପାରିବେ ।

୧୨. ଆରାମରେ ଖାଆନ୍ତୁ । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଶ୍ରୀଘ ଶୀଘ୍ର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ମୋଟା ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଆରାମରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ।

୧୩. ଠିକ୍ ସମୟରେ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦିନସାରା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବାରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍‌ନ୍ତୁ ।

୧୪. ଦିନରେ କୋଲ୍‌ଡ଼ ଡ଼୍ରି‌ଙ୍ଗ୍ସ‌ ପରି ଜିନିଷ ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

୧୫. ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ ଫେଟ୍‌ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ସର୍ବନିମ୍ନ ତେଲ, ମସଲା, କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

୧୬. ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ସମୟରେ ତେଲ ମସଲା ଯୁକ୍‌କ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

୧୭. ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ସକାଳେ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ଉପାୟରେ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ କାମ କରେ । କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ, ରାତିରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଜିନିଷ ଗ୍ରହଣ କରିବା ହିତକର ନୁହେଁ ।

୧୮. ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପରେ ଆଉ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଜାଗ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପରେ କିଛି ନ ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

୧୯. ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବାଣ୍ଟିବା ବେଳେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍‌ମ୍ବା ସାଂଗସାଥୀଙ୍‌କ ସହିତ ସେଆର୍‌ କରନ୍ତୁ । କ୍ୟାଲୋରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ ।

୨୦. ରାତିରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ନିଅନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

9 + fifteen =