pakka

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ବଳାତ୍କାର ଦୋଷୀକୁ ବିଚ୍‌ ବଜାରରେ ୧୪୬ ଚାବୁକ୍‌ ପ୍ରହାର : କା‌ନ୍ଦିଲା, ଚିର୍ଲେଇଲା… ତଥାପି ଦୟା ନାହିଁ

dayanand

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଜଣେ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବକକୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ୧୪୬ ଥର ଚାବୁକ୍‌ ମାଡ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ସେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା, ଚିର୍ଲେଇଲା… ଅଥଚ ଦୟା ନାହିିଁ । ଚାଲିଥାଏ ପ୍ରହାର । ଡାକ୍ତରମାନେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥାଏ, ପୁଣି ମାଡ଼ ଚାଲିଥାଏ । ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଯୁବକ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲା ।

ଇସଲାମିକ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମାଡ଼ ମରାଯିବା ଏକ ସାଧାରଣ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିବା ଜଣେ ଶରିୟା ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରନ୍ତି । ଏହି ଯୁବକ ଜଣକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ଚାପୁଡ଼ା ମରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଚିତ୍କାର କରି ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟ୍‌ପଟ୍‌ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବ ଏଶେହରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତର ଅପରାଧୀକୁ ଏତେ ମାଡ଼ ସହିତ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଏଶେହରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଅଧିକାରୀ ଇଭାନ ନାନଜର ଆଲାଭି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୋଷୀକୁ ସର୍ବାଧିକ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉଛି ଯାହା ଦ୍‌ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟମାନେ ଏପରି ଅପରାଧ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭୟ କରିବେ । ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ‌ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଧୀନରେ ଇସଲାମ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଏ । ଏଥି ସହିତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ନିଜ ଠାରୁ କମ୍ ବର୍ଷର ପାର୍ଟନରଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା କାରଣରୁ ଦୁଇଜଣ‌ଙ୍କୁ ୧୦୦ ଚାବୁକ୍‌ ମାଡ଼ ମରା ଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମାନବ ଅଧିକାର ସଂଗଠନମାନେ ଏହି ଦଣ୍ଡକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ଏହି ଦଣ୍ଡବିଧାନକୁ ଦେଖିବାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକେ ଜମା ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଦର୍ଶକ‌ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ପ୍ରତାରଣା, ଚିଟିଂ, ଜୁଆ, ସମଲିଙ୍ଗୀ କିମ୍ବା ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଆଦି ଦୋଷରେ ଏଭଳି ଚାବୁକ୍‌ ପ୍ରହାର ଦ‌ଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 × 3 =