om academy

ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ

jsm

ଡେଲାଙ୍ଗ, (ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଧାଉଡିଆ) : ‘ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ’ରେ ଆମେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଅସାଧାରଣ ଅବଦାନକୁ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛୁ । ୧୯୪୮ ପରଠାରୁ, ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀ ୭୧ଟି ମିଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧରୁ ଶାନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପଥରେ ଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରୁ ୭୬,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀ ୧୧ଟି ବିଶ୍ୱ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଦ୍ଵନ୍ଦ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ବିକାଶମୂଳକ ଆହ୍ଵାନ ସତ୍ଵେ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀମାନେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ଜୀବନ ରକ୍ଷା ତଥା ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସ୍ଥିର ରୁହନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୨୯ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପ୍ରଥମ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା ମିଶନ, ‘ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଟ୍ରୁସ ସୁପରଭାଇଜେସନ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ୟୁଏନ୍‌ଟିଏସ୍‌ଓ)’ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ସମ୍ମାନିତ କରେ, ଯାହା ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଏ । ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଥିମ୍ ହେଉଛି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଏକତ୍ର ଉନ୍ନତର ନିର୍ମାଣ କରିବା । ଏହି ଥିମ୍ ୭୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ବିବାଦରୁ ଶାନ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ସଫଳତାର ସହ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ମହାସଚିବଙ୍କ ନୂତନ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କରିବାର ବିକାଶଶୀଳ ଆ଼ହ୍ଵାନକୁ ସଫଳତାର ସହ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ସହଯୋଗ ଏବଂ ନବସୃଜନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରେ । ବିଶ୍ୱ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି, ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମିଶନର ଅନନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇ ଚାଲିଛି । ଏହି ଦିନ ଆମେ ଶାନ୍ତିରେ ଆମର ସମସ୍ତ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି, ମାନବିକ ସଂଗଠନ, ଆମେ ସେବା କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ମହିଳା, ଯୁବକ, ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଫେସ୍‌ନାଲ୍‌, ଆୟୋଜକ ସରକାର, ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ ଯୋଗଦାନକାରୀ ଦେଶ, ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଅନେକ ଅଛନ୍ତି । ଶାନ୍ତି ବଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏହା କେବଳ ବୁଝାମଣା ଦ୍ୱାରା ହାସଲ କରାଯାଇପାରିବ । ଶାନ୍ତି ବିବାଦର ଅନୁପସ୍ଥିତି ନୁହେଁ, ଏହା ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟରେ ବିବାଦର ମୁକାବିଲା କରିବାର କ୍ଷମତା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.