pakka

ଓସାମାର ଅ‌ନ୍ତ ପରେ ଓବାମା ଖୋଲିଲେ ରହସ୍ୟ : ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା ତାଲିବାନ, ଅଲ୍‌ କାଏଦାର ସଂପର୍କ : ଜୋ ବାଇଡେନ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ

ୱାଶିଂଟନ୍ : ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ନୂତନ ପୁସ୍ତକ ‘ଏକ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଭୂମି’ ଆଜିକାଲି କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ ଅନେକ ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହି ପୁସ୍ତକର ଗୋଟିଏ ଅଂଶରେ ଓବାମା ଆବୋଟାବାଦରେ ଅଲ କାଏଦା ନେତା ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନଙ୍କ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରିବା ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ଓବାମା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି, କାରଣ ଏହା ଏକ ଖୋଲା ରହସ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର କେତେକ ଉପାଦାନ, ବିଶେଷକରି ଏହାର ଗୁପ୍ତଚର ସେବା, ତାଲିବାନ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଅଲ କାଏଦା ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ଥିଲା ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ।

ଓବାମା, ‘ଏକ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଭୂମି’ ଶୀର୍ଷକ ପୁସ୍ତକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ତାଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ଆବୋଟାବାଦରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ମେ ୨, ୨୦୧୧ ରେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲାଡେନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅତ୍ୟଧିକ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ୟ୍ୟକୁ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରବର୍ଟ ଗେଟ୍ସ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two × 2 =