cnc1

ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କଲେ : କହିଲେ- ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲି

bholanath

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଭାବରେ ୨୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡା, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ୟୁପି ସିଏମ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସମେତ ଦଳର ବହୁ ବଡ ବଡ ନେତା ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ଦିନ ଅକ୍ଟୋବର ୭, ୨୦୦୧ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଆଜି ସିଏମ୍ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କୋଡିଏ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ଜେପି ନଡ୍‌ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଗରିବଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବୁଝିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ନୀତି ଆପଣାଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶ ସହ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ।

୨୦୦୧ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍‌ତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଗୁଜୁରାଟର ସିଏମ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ମୋଦୀ ଏପରି କିଛି କାମ କରିଥିଲେ ଯାହା ପରେ ମୋଦିନୋମିକ୍ସ ନାମରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୧ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟବାସୀ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ବାଗ୍‌ଡେ଼ାର୍‌ ହସ୍ତାନ୍ତର ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ଅପୂର୍ବ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହେତୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଦେଶର ନାଗରିକମାନେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଦେଶର ଶାସନ କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆଜି ଦେବ ଭୁମି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଋଷିକେଶ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ଦେଶର ୩୫ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା ୟୁନିଅନର ୩୫ଟି ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନାର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଯାତ୍ରାକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଠିକ୍ ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୧ରେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଗୁଜୁରାଟରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାତ୍ରାକୁ ମନେ ପକାଇ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଦିନ ସେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହି ବହୁ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଜି ଭଳି ଦିନରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଏକ ନୂତନ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ମାତ୍ର କିଛି ମାସ ପରେ ୨୦୦୧ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲୋକଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ବିନା ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ପହଞ୍ଚିବା କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

four × one =