pakka

ବିହାରରୁ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀ‌ଙ୍କୁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି : ବଡ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିପାରେ

ନୂଆଦି‌ଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି ବିହାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଛି । ଦଳର ଜାତୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅରୁଣ ସିଂ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରାମ ଭିଲାସ ପାସୱାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ଆସନ ଖାଲି ଥିଲା । ନିକଟରେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏଲଜେପି ଅଲଗା ଭାବେ ଲଢ଼ିବା ପରେ ବିଜେପି ଏହାକୁ ଲାଇନରୁ ଆଉଟ୍‌ କରିଛି । ନଚେତ୍‌ ତେବେ ଏହି ସିଟ୍ ଖଔଚ ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏଠାରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବିଜେପି ସ୍ଥିର କରିଛି । ସୁଶୀଲ ମୋଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟସଭା ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇପାରିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ -୨୦୨୦ ରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ପରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଡେପୁଟି ସିଏମ ପଦରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି।

୧୯୯୦ ରେ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ । ପାଟନା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ୧୯୯୫ ଏବଂ ୨୦୦୦ରେ ମଧ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ୧୯୯୬ ରୁ ୨୦୦୪ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସେ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଥିଲେ । ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟରେ ସେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ, ଯାହା ଚାରା ଘୋଟାଲା ଭାବେ ବହୁ ଚ‌ର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ୨୦୦୪ରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଭାଗଲପୁରରୁ ଜିତିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

three × five =