ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜୈନ ଧର୍ମ ପାଠ ପଢ଼ାଯିବ, ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ୱାଶିଂଟନ୍ : ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ତିନି ଜଣ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଦମ୍ପତିଙ୍କଠାରୁ ଏକ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଦାନ ପାଇବା ପରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜୈନ ଅଧ୍ୟୟନର ଏକ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି । ଜୈନ ଧର୍ମ ଉପରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ସାନ୍ତା ବାର୍ବାରାର କାଲିଫର୍ନିଆର ଜୈନ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭଗବାନ୍ ଭିମାଲନାଥ ଏଣ୍ଡୋଡ୍ ଚେୟାରରେ ବିକଶିତ ହେବ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯିବ ।
ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଜୈନ ଧର୍ମ, ଅହିଂସା, ଆପରିଗ୍ରହ ଏବଂ ଅନେକତାବାଦ ନୀତି ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ୟ୍ୟକାରିତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଡକ୍ଟର ମେରା ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଜସୱନ୍ତ ମୋଦୀ ବର୍ଦ୍ଦମାନ ଚାରିଟେବୁଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ରୀତା ଏବଂ ଡକ୍ଟର ନରେନ୍ଦ୍ର ପରସନ, ନରେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରୀତା ପାର୍ସନ ଫ୍ୟାମିଲି ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏବଂ ରାଧା ଏବଂ ହର୍ଷଦ ଶାହାଙ୍କୁ ଶାହା ପରିବାର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ତିନି ଦମ୍ପତି ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାନବଜାତି ତଥା ଜୀବନକୁ ଏହା ସମସ୍ତ ରୂପରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ହେଉଛି ଅହିଂସା ନୀତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା । ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଜୈନ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଏକ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ କରିବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

five × two =