cnc1

ଅନୁକଂପା ଆଧାରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଏକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ

bholanath

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଅନୁକଂପା ନିଯୁକ୍ତି ଏକ ରିହାତି, ଏହା ଅଧିକାର ନୁହେଁ । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୪ ଏବଂ ୧୬ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଅନୁକଂପା କାରଣରୁ ନିଯୁକ୍ତିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମାନଦଣ୍ଡରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହୋଇପାରେ ।

ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି, ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୪ ଏବଂ ୧୬ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ପଦବୀରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଅବଶ୍ୟ ଜଣେ ମୃତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳଙ୍କୁ ଅନୁକଂପା ନିଯୁକ୍ତିର ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଅଟେ । ଅନୁକଂପାର ଆଧାର ହେଉଛି ଏକ ରିହାତି, ଅଧିକାର ନୁହେଁ ।

ଏହି ବେଞ୍ଚ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ଏବଂ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ସେବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ପୋଲିସ ବିଭାଗକୁ ଅନୁକଂପା କାରଣରୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱକୁ ବିଚାର କରି ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚର ଆଦେଶକୁ ପୃଥକ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ପୃଥକ ହୋଇଥିବା ଏକକ ଜଜ୍ ବେଞ୍ଚର ଆଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିଛି । ଏକମାତ୍ର ବିଚାରପତି ବେଞ୍ଚ ଗ୍ରେଡ୍-୩ ପଦସ୍ଥ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାରୁ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପଦ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two + 12 =