କରୋନା ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେଲା : ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ‌ଦ୍ୱାରା ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ – କେବେ, କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କିପରି ଟୀକା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବ

ନୂଆଦି‌ଲ୍ଲୀ : ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟୀକାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ରୁଷ୍‌ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଟୀକା ଉପରେ ସଫଳତାର ନିକଟତର ହୋଇଛ‌ନ୍ତି । ଭାରତରେ ତିନୋଟି ଟୀକା ପରୀକ୍ଷାର ଶେଷ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଅଛି । ଫେବୃଆରୀରେ ଘରୋଇ ଟୀକା କୋଭାକ୍ସିନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଯଦିଓ କରୋନା ଟୀକା କିଛି ମାସ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି, ତଥାପି ସରକାର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଟୀକା ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକମାନେ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବେ ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରତି ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟତୀତ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ପଞ୍ଚାୟତ କୋଠା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସର୍ବସାଧାରଣ ପରିସରରେ କରୋନା ଟୀକା କେ‌ନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ଅଭିଯାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two × 1 =